Jak zaplanować swoją przyszłość zawodową? cz.1

„Nie podoba mi się twój plan – odpowiedziałem.

A jaki jest twój?

Nie mam żadnego – odparłem.

W takim razie wolę swój. Bo widzisz, przyjacielu, rozwój nie przychodzi przychodzi automatycznie – powiedział po prostu.

Wtedy właśnie do mnie dotarło, że nie robiłem nic, aby świadomie i planowo rozwijać siebie. W tamtej właśnie chwili podjąłem decyzję, aby opracować i realizować plan rozwoju.”

Takim właśnie szczerym wyznaniem dzieli się ekspert ds. przywództwa John Maxwell w swojej książce „Liczy się dzisiaj” („Today matters”). Osobiście uważa, że właśnie ten plan pomógł mu osiągnąć to, czego pragnął.

Właśnie John Maxwell jest dla mnie od wielu lat „wirtualnym mentorem”, dzięki któremu stworzyłem własny plan rozwoju. Od lat z powodzeniem stosują go też moi klienci a w tym cyklu wpisów pokażę go Tobie.

1.Przejmij inicjatywę.

Pozornie nie ma nic złego w oczekiwaniu, że to firma zaproponuje Ci ścieżkę kariery. Natomiast po pierwsze wiele firm tego nie robi, a inne przedstawiają, ale nie realizują postanowień. Jednak niezależnie od tych dwóch przyczyn, główny problem polega na tym, że jeżeli nie stworzysz własnej ścieżki kariery, to zostawiasz decyzję o swoim zawodowym losie w rękach innych ludzi.

Oczywiście stworzenie własnej ścieżki kariery, nie oznacza, że prezentujesz ją wszędzie i wszystkim. Ma ona służyć przede wszystkim Tobie, aby nawigowała Cię w zawodowych decyzjach. Stephen Covey nazywa to „rzeczywistą północą.” Dla mnie osobiście jest to genialne sformułowanie, ponieważ pokazuje, że mamy się kierować kompasem a nie zegarkiem.

Kierując się „zegarkiem” mamy wszystko zaplanowane i pod kontrolą. Jednak doświadczenie uczy nas, że życie tak nie działa i jest pełne zaskakujących zwrotów akcji. W przypadku kiedy kierujemy się „kompasem” jesteśmy skupieni na dotarciu do naszego celu. Zakładamy, że po drodze przydarzy nam się dużo zmian, ale dzięki kompasowi nigdy nie zgubimy naszego celu.

Jeżeli masz problem z akceptacją tego punktu, to pomocne będzie dla Ciebie poniższe nagranie:

2. Wyznacz sobie weryfikowalny cel.

Zaczynamy więc tworzyć naszą ścieżkę kariery od wyznaczenia sobie mierzalnego celu. Chodzi o określenie tego czym się chcesz zajmować jako głównym zajęciem zawodowym. Aby to urealnić dopiszę, że chodzi o zajęcie, któremu będziesz poświęcać minimum 60% czasu w pracy. Jeżeli będzie to możliwe więcej, to wspaniale, ale zwykle nie mamy aż takiego komfortu, aby 100% naszych zawodowych czynności było tymi, które uwielbiamy robić.

Inna sprawa, to określenie, czy jest to cel końcowy, czy tylko kolejny etap. Różnica wynika, z sezonu życia, w którym się znajdujemy. Dla kogoś, kto już dawno zapomniał o kryzysie wieku średniego (prawda, że uprzejmie określiłem ten wiek 😉 ?) może to być cel końcowy i oznaczać, np. dana osoba chce być dyrektorem danej placówki i skupiać się głównie na zarządzaniu ludźmi oraz zarabiać określoną sumę.

Dla innej osoby (która jeszcze nie myśli o kryzysie wieku średniego, aby używać dalej tej samej metafory), która np. pracuje jako specjalista i doszła do „sufitu” czyli kresu tego co może osiągnąć (i zarobić) na swoim stanowisku może chcieć spróbować swoich sił jako menedżer zarządzający takim fachowcami, jakim samy był. Nie będąc pewnym, czy odnajdzie się w nowej roli, może dać sobie rok na sprawdzenie się i dla takiej osoby będzie to kolejny etap a nie cel końcowy.

Ćwiczenie:

 • Co ma być Twoim głównym zajęciem zawodowym?
 • Czy będzie to cel końcowy czy tylko następny etap?
 • Ile chcesz zarabiać?
 • Kiedy chcesz to osiągnąć?

3.Określ swoje środowisko pracy.

Kiedy robiłem uprawnienia, aby zostać konsultantem testu osobowościowo – zawodowego „Kompas Kariery” zachwyciłem się tym, że w teście tym określa się środowisko pracy, w którym człowiek funkcjonuje najefektywniej. Chodzi o warunki. w jakich osoba chce pracować a do których należą np. otoczenie fizyczne, ramy czasowe czy atmosfera w miejscu pracy.

Przyjrzyjmy się kilku a nich. Dla osoby, która ceni sobie harmonię, będzie najefektywniejsze takie środowisko, w którym jest występuje mało okazji do konfrontacji a w zespole panuje zgodna współpraca zamiast rywalizacji. Z kolei dla osoby, która ceni sobie niezależność, będzie ona szukać samodzielnego stanowiska pracy. Ważne będzie dla takiej osoby swoboda działania i samodzielne podejmowanie decyzji. Większość ludzi jest efektywniejsza pracując pod nadzorem, ale dla takiej osoby nie jest korzystne pracować pod ścisłym nadzorem.

Inny z przykładów to godziny pracy. Dla niektórych ważne będą elastyczne godziny pracy. Osoby takie będą sobie bardzo cenić możliwość samodzielnego ustalania grafiku zajęć. Inni z kolei wręcz przeciwnie cenić sobie będą stabilność czyli stałe godziny pracy i niezmienny harmonogram. Żaden z tych wyborów nie jest dobry ani zły, ale wpływa na wybór miejsca i sposobu pracy.

Ćwiczenie:

Wybierz więc 3-4 wartości, które będą najlepiej opisywać środowisko, w którym chcesz pracować:

 • ryzyko
 • wyzwania
 • czyste środowisko
 • równość
 • elastyczne godziny pracy
 • harmonia
 • niezależność
 • praca na zewnątrz
 • stabilność
 • podróże
 • różnorodność
 • dobra organizacja pracy

4.Określ swoje oczekiwania od pracy.

W tym przypadku test „Kompas Kariery” określa rezultaty, których oczekujesz, aby Twoja praca była dla Ciebie satysfakcjonująca. Dla większości osób takim czynnikiem będą oczywiście wysokie dochody. O tym jak je zwiększyć pisałem w osobnym wpisie.

W oczekiwaniach od rezultatów pracy, podobnie jak w określaniu środowiska pracy możemy mieć przeciwstawne pragnienia. Jedni będą woleli przewodzenie innym, ponieważ dobrze się czują piastując odpowiedzialne stanowiska. Lubią nieść ciężar odpowiedzialności, wydawać polecenia i podejmować decyzje. Dla innych z kolei ważne będzie poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia m.in. wykonywanie poleceń innych. Takie osoby, lubią to, że odpowiedzialność za decyzje spoczywa na innych a oni oczywiście wykonują swoje zadania, ale nie muszą podejmować kluczowych decyzji.

Inne dwa czynnik, którym możemy się przyjrzeć, już nie jak przeciwstawnym to rozwój kariery oraz uznanie ze strony innych. Ludzie, dla których ważny jest rozwój kariery interesują się stanowiskami i firmami, które oferują dobrze zdefiniowaną ścieżkę kariery. Lubią rozwijać swój potencjał poprzez poszerzanie zakresu odpowiedzialności i władzy. Awans jest dla nich istotnym czynnikiem w wyborze satysfakcjonującej pracy.

Ludzie dla których ważne jest uznanie ze strony innych, będą ciężko pracować, aby na nie zasłużyć. Docenienie za osiągnięcia jest dla nich bardzo motywujące. Oczywiście wielu ludzi lubi pochwały, ale są tacy dla których to, że ich wkład jest dostrzeżony i doceniony jest istotą ich motywacji. Szukając stanowisk i firm, w których system motywacyjny jest jasny i sprawiedliwy.Oczywiście ta sama osoba, może wybrać jako kluczowe dla satysfakcji z pracy zarówno rozwój kariery, jak i uznanie ze strony innych.

Ćwiczenie

Wybierz więc 3-4 wartości, które będą najlepiej opisywać rezultaty, które dadzą Ci satysfakcje z wykonywanej pracy:

 • rozwój kariery
 • kontynuacja edukacji
 • pomaganie innym
 • wysokie dochody
 • stymulacja intelektualna
 • przewodzenie innym
 • uznanie ze strony innych
 • bezpieczeństwo

PODSUMOWANIE – część 1

To co zostało opisane w tym wpisie, jest fundamentem, na którym możemy zbudować dalsze działania. Fundament jest często pomijany (a nawet lekceważony), ale bez niego to co stworzymy (a czym będzie w części 2) nie będzie trwałe. Dlatego jeżeli nie wykonałeś powyższych ćwiczeń, to zachęcam do wykonania, ponieważ wtedy urealnisz i w praktyczny sposób przybliżysz się do Twojej pracy marzeń.

Autor:
Andrzej Burzyński

Andrzej Burzyński

Cześć :) Mam na imię Andrzej i choć pracowałem w różnych zawodach, to zawsze robiłem to co sprawiało mi satysfakcję a jednocześnie pozwalało zarobić. Chcę Ci pokazać, jak Ty możesz nie tylko odkryć i rozwijać satysfakcjonującą pracę, ale także jak dobrze na niej zarobić.

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.