Zostań w strefie komfortu!

Jeżeli interesuje Cię to nagranie to zapraszam na kurs „Jak zarządzać sobą?”

Poniżej znajduje się transkrypt nagrania:

Może miałeś okazję usłyszeć takie zdanie: wyjdź ze strefy komfortu. Ja chcę zaproponować Ci dzisiaj inne: Zostań w strefie komfortu.

Pamiętam taką sytuację, na portalu Linkedin, gdzie ludzie lubią czasami się popisywać lub negować wiele rzeczy, ktoś napisał coś o strefie komfortu. Wtedy w komentarzu padło zdanie: “Znowu tajemnicza strefa komfortu, o której nikt nie widział, nikt o niej nie słyszał a wszyscy o niej mówią.”

Wyprzedając tego typu komentarze. Dla tych wszystkich, którzy naprawdę nie rozumieją co to jest strefa komfortu zrobię pewne wyjaśnienie: 

“Strefa komfortu to jest stan, w którym czujesz satysfakcję z tego co osiągnąłeś.”

Stąd moja sugestia by zostać w strefie komfortu najdłużej jak się da.

Natomiast warto ciągle wychodzić ze strefy przyzwyczajenia.  

To nie jest tylko kwestia semantyki, zabawy słowami. Za tymi słowami stoi konkretna rzeczywistość.

Stan przyzwyczajenie to stan w którym czujemy się znudzeni tym co osiągnęliśmy.

Kiedy coś osiągnąłeś, pozwól sobie na świętowanie, naciesz się tym. Poczuj to. Pozwól swoim emocjom świętować w tobie. Jednak kiedy poczujesz że zaczyna cię to nudzić. poczujesz taki regres, to zdecyduj, żeby wyjść z tej strefy przyzwyczajenia.

W życiu różne rzeczy osiągamy dzięki rozwojowi. Podobnie jak w przypadku zakochania, najpierw poznajesz jakąś osobę które wydaje ci się wspaniała. Później przychodzi etap, kiedy już nie wszystko wydaje się takie doskonałe, zaczynają się jakieś konflikty, albo problemy. Jeżeli wtedy się poddasz i zaczniesz szukać kogoś nowego to może dojść do sytuacji że staniesz się osobą uzależnioną od stanu zakochania. Są takie osoby, uzależnione od zakochania, które nie doświadczają mocy głębszych relacji. Jednak kiedy obie osoby w sytuacji gdy emocje opadają w dół, mimo wszystko próbują zawalczyć o związek, to ta relacja stanie się głębsza. 

Warto zatem wychodzić ze strefy przyzwyczajenia, a jednocześnie świętować w strefie komfortu. 

Podam przykład ze swojej branży. Załóżmy że ktoś zakłada firmę za szkoleniowo-konsultacyjną. Na początku jest trudno znaleźć klientów, ale w pewnym momencie przychodzi rozmach. Pojawiają się klienci indywidualni, jest ich wielu, dzięki temu ma zapewniony byt dla siebie i swojej rodziny. Pojawia się satysfakcja, bo klienci są zadowoleni dają rekomendacje. Ten moment jest dobry do świętowania.

Oczywiście już warto myśleć o dalszym rozwoju, bo wiadomo, że taki stan nie będzie trwał wiecznie i przyjdzie stagnacja. Może pojawić się przemęczenie, znużenie, myśli typu: “ciągle ci klienci…” Wtedy nie wystarczy mówić do siebie: “muszę się bardziej zmotywować.” 

W strefie przyzwyczajenia, którą charakteryzuje znużenie, znudzenie, a czasami przemęczenie. Ta takie sytuacje należy się przygotować, zastanowić się co mogę zrobić? Czy możliwe jest podniesienie cen? Czy można by zamiast pięciu spotkań z klientami  indywidualnymi  w ciągu dnia, co daje dwadzieścia pięć spotkań tygodniowo, zrobić warsztaty w weekend, na które przyjdzie w sumie trzydzieści osób? Ostatecznie suma będzie taka sama, a nakład pracy mniejszy. Może pomocne będzie robienie kursów online? Może uda się znaleźć Polaków mieszkających za granicą,  którzy za tą samą usługę zapłacą lepszą stawkę niż w Polsce? 

Takie konkretne kroki prowadzą do wyjścia ze strefy przyzwyczajenia.

Jest jeszcze jedna strefa, której nie warto opuszczać: Nie wychodź ze strefy obdarowania.

Co to oznacza? Załóżmy, że masz firmę, tak jak w poprzednim przykładzie. Doradzasz ludziom, wszystko rozwija się bardzo dobrze, masz klientów i podnosisz stawki. Jednak w którymś momencie dochodzisz do wniosku, że męczy cię ciągła praca. Wpadasz na pomysł, by zmienić model firmy. Dążysz do tego żeby firmą tylko zarządzać a nie pracować w niej.  Przechodzisz w tryb zarządzania, jednak okazuje się że to nie jest twój dar. świetnie sprawdzasz się jako szkoleniowiec, jako konsultant, ale fatalnie ci idzie zarządzanie ludźmi i firma. 

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jedną z możliwości jest zatrudnienie kogoś do zarządzania, Tak by ta osoba stworzyła grupę trenerską, składającą się z ludzi pracujących na twojej licencji. Ty możesz być właścicielem i głównym trenerem, który pracuje jeden albo dwa dni w tygodniu.

Podsumowując. 

Przedstawiłem trzy strefy, a może bardziej stany. 

  • Jesteś w stanie satysfakcji to świętuj. 
  • W stanie przyzwyczajenia, kiedy czujesz znużenie, wyjdź z niego. 
  • Stan obdarowania, czyli robienie tego w czym jesteś najlepszy, rozwijaj się w tym. 

Powodzenia!  

Jeżeli interesuje Cię to nagranie to zapraszam na kurs „Jak zarządzać sobą?”

Podnieś swoje życie na wyższy poziom, korzystając z wiedzy oraz praktycznych ćwiczeń zawartych w ośmiu nagraniach, z których każde trwa 60 minut. W pakiecie otrzymasz także dwa bonusowe nagrania.

1. Jak być bardziej zdyscyplinowanym?

Dyscyplina to umiejętność robienia tego, co zostało zaplanowane. Jak każda inna umiejętność, może być podniesiona na wyższy poziom. Z tego nagrania poznasz osiem kroków do bycia bardziej zdyscyplinowanym.

2. Jak mieć czas na to, co w życiu ważne?

Nie mamy wystarczająco czasu, aby zrobić w życiu wszystko, ale mamy wystarczająco czasu, aby zrobić to co naprawdę ważne. Z tego nagrania dowiesz się, co dla Ciebie jest naprawdę ważne oraz jak znaleźć na to czas.

3. Jak zarządzać finansami?

Zarządzanie finansami, to pokazanie swoim finansowo, gdzie mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd poszły. Z tego nagrania nauczysz się całościowego patrzenia na zarządzanie finansami, obejmującego spłatę długów, budżet domowy, oszczędności, inwestycje, podniesienie statusu oraz darowizny.

4. Jak odkryć i rozwijać swoją pasję?

Pasja dodaje emocji naszemu życiu, dlatego ważne jest aby umieć odkryć i rozwinąć swoją pasję. Z tego nagrania dowiesz się jak to zrobić.

5. Jak rozumieć emocje?

Emocje, to potężne siły, które mogą nam służyć lub nas zniszczyć. Emocje, też przekazują nam ważne informacje o tym, co się z nami dzieje, dlatego ważne jest aby je rozumieć.

6. Jak radzić sobie ze stresem?

Stres to nieodłączny towarzysz naszego życia. Nie unikniemy go, natomiast ważne jest aby panować nad nim, a nie pozwolić aby on panował nad nami.

7. Jak ukształtować właściwe nastawienie?

Właściwe nastawienie pozwala wykorzystać nasz pełen potencjał oraz dostrzec nadarzające się okazje. Nastawienie to nasza decyzja o tym jaką postawę przyjmiemy wobec rzeczywistości, która nas spotyka.

8. Jak zwiększyć swoją samoocenę?

Sposób w jaki siebie traktujesz sprawia, że czujesz się osobą spełnioną lub nieszczęśliwą. Zdrowa miłość do siebie to absolutna podstawa do szczęśliwego życia.

BONUS nr1 „Jak stworzyć budżet domowy?”

BONUS nr2 „Asertywność w praktyce”

Kurs jest dostępny tutaj.


Autor:
Andrzej Burzyński

Andrzej Burzyński

Cześć :) Mam na imię Andrzej i choć pracowałem w różnych zawodach, to zawsze robiłem to co sprawiało mi satysfakcję a jednocześnie pozwalało zarobić. Chcę Ci pokazać, jak Ty możesz nie tylko odkryć i rozwijać satysfakcjonującą pracę, ale także jak dobrze na niej zarobić.

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.