Test predyspozycji zawodowych – praktyka

mężczyzna, który notuje

„Ach, żeby tak mieć czarno na białym napisane jaką pracę mam wykonywać…” Jeżeli kiedykolwiek tak pomyślałeś, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: mogę Ci to gwarantować!

Wystarczy, że wypełnisz profesjonalny test osobowościowo – zawodowy „Career Direct’ (polska nazwa: „Kompas Kariery”) oraz odbędziesz rozmowę na temat jego wyników. Co bada test i dlaczego potrzebne jest jego omówienie?

            Test bada cztery elementy satysfakcjonującej pracy czyli:

Omówię teraz każdy z elementów:

OSOBOWOŚĆ

 Rozmowa z klientkom

„Jestem księgową, znam się na tym, dostałam nawet awans i zarabiam więcej, ale nie lubię mojej pracy.”

 „Co lubisz w swojej pracy?”

„Lubię to, że ciągle trzeba się douczać, ponieważ zmieniają się przepisy. Akurat to lubię.

 „A czego nie lubisz?”

 „Tego, że siedzę sama w biurze i mam mały kontakt z ludźmi”

Na chwilę przerywamy tę rozmowę.

Osoba, z którą rozmawiam ma – według testu – następujące najsilniejsze cechy osobowości:

  • Ekstrawertyzm – czyli aby czuć satysfakcję z pracy potrzebuje relacji z ludźmi.
  • Systematyczność – lubi uporządkowane działania
  • Innowacyjność – czerpie motywację z urozmaiconych działań

Kiedy ta klientka zobaczyła te wyniki, pomyślała: „Pomyliłam pracę, nie nadaję się do bycia księgową”. Rozmowa na temat wyników była jej potrzebna m.in. po to, żeby zobaczyła, że praca jako księgowa jest do niej dobrze dopasowana, pod warunkiem, że będzie zarządzać zespołem. Dzięki temu będzie mogła mieć regularny kontakt z ludźmi, którego jej brakowało.

Co więcej popatrzmy na to, jak idealnie wtedy taki charakter pracy będzie odpowiadał jej osobowości:

  • Ekstrawertyzm – zarządza zespołem
  • Systematyczność – niezbędna w pracy księgowej
  • Innowacyjność – wyzwanie związane z ciągle zmieniającymi się przepisami

Gdyby jednak, ta osoba była introwertyczna (czyli czerpała satysfakcję z pracy samemu), to odczuwałaby satysfakcję z takiej pracy jaką miała. Gdyby nie miała takiej cechy jak „innowacyjność” a miała „konwencjonalność” to męczyłyby ją ciągłe zmiany w przepisach. A gdyby nie miała takiej cechy jak „systematyczność” a była osobą „spontaniczną” to po   prostu męczyłaby ją praca księgowa.

Uwaga!

Nie napisałem, że nie mogłaby by jej wykonywać, ale to że by ją męczyła. Człowiek jest w stanie wyuczyć się prawie wszystkiego, ale tylko niektóre czynności (te odpowiadające jego osobowości) będą sprawiały, że poczuje się nimi usatysfakcjonowany.

            ZAINTERESOWANIA

„Widzisz jednak pomyliłem się z wyborem zawodu. W moich zainteresowaniach wysoko wyszły mi zainteresowania artystyczne. Od zawsze chciałem być muzykiem, ale teraz już na to za późno”.

„To prawda, że na bycie zawodowym muzykiem już jest za późno. Natomiast w kategorii „zainteresowania” test mierzy te czynności, które sprawiają Ci satysfakcję, co nie oznacza, że muszą się one wiązać z Twoją pracą zawodową. Te czynności, które sprawiają, że odczuwamy zadowolenie, kiedy je wykonujemy a jednocześnie na nich nie zarabiamy, to po prostu nasze hobby. Możesz wrócić do gry na pianinie, które w dzieciństwie sprawiało ci tyle frajdy, i to będzie powrót do hobby, które zaniedbałeś”.

Zauważyłem, że w prozie życie wielu z nas gubi swoje poza zawodowe zainteresowania, przez co brakuje nam czasu, podczas którego się po prostu relaksujemy. Wracając znów do prozy życia, nie każdy będzie miał pracę, która odpowiada jego najgłębszym zainteresowaniom. Wspaniale jeżeli tak jest, ale nie zawsze tak musi być. Czasami mam klientów, którzy mają dobrze płatną pracę, kredyty i rodzinę na utrzymaniu i byłoby wielką nieodpowiedzialnością z ich strony zostawić to wszystko i „zostać muzykiem” 🙂

Jednak dość często bywa tak, że kiedy człowiek rozwija się w życiu zawodowym, to pojawia się nowy krąg zainteresowań. Ktoś, kto był dobrym specjalistą, w swojej branży, może odczuwać potrzebę, aby na przykład dzielić się swoją wiedzą z innymi. To normalny etap rozwojowym w życiu człowieka. Dobry fachowiec może się wtedy stać dobrym kierownikiem.

Może, ale nie musi. Od czego to zależy? Od tego czy rozwinie w sobie następną cechę, którą bada test a są nią…

UMIEJĘTNOŚCI

„Chcą abym został kierownikiem. Osobiście też bym chciał, ale nie wiem czy się do tego nadaję”.

„Na podstawie testu mogę z pełna odpowiedzialnością stwierdzić, że się zarówno nadajesz jak i jednocześnie nie nadajesz”

„???”

„Nadajesz się, ponieważ masz predyspozycje osobowościowe, takie jak np. poziom dominacji oraz zaangażowania. To jest Twój potencjał. Natomiast nie nadajesz się ze względu na niski poziom pracy z grupą oraz zaledwie średni poziom umiejętności zarządzania oraz interpersonalnych.”

„To mam być kierownikiem czy nie?”

„Możesz nim  zostać, jeśli rozwiniesz w sobie umiejętności przywódcze”

„Jak mam to zrobić?”

„Zapraszam na prowadzony przeze mnie Kurs Umiejętności Menedżerskich” 😉

Test bada 14 grup umiejętności. Ich połączenie pokazuje na ile jesteśmy w stanie sprostać naszym wyzwaniom zawodowym. Na przykład osoba, która ma na bardzo wysokim poziomie umiejętność zarządzania a na bardzo niskim umiejętności interpersonalne będzie wspaniale zarządzać projektami (to znaczy: tworzyć je) ale fatalnie angażować w nie ludzi. Istnieją wtedy przynajmniej dwa rozwiązania: albo nauczy się lepiej współpracować z ludźmi albo znajdzie się osoba, która będzie odpowiedzialne za zarządzanie zespołem w trakcie wdrażania projektu.

            WARTOŚCI

 „Przeszedłem do firmy, w które pracuję, aby robić to co lubię a jednocześnie więcej zarabiać. Oba te oczekiwania się spełniły a jednocześnie jestem bardziej niezadowolony niż w poprzedniej pracy.”

Oczywiście, że tak może być. I bywa. Wystarczy, że dla kogoś cztery kluczowe wartości dotyczące pracy to:

  • wysokie zarobki
  • rozwój kariery
  • uznanie ze strony innych
  • stabilność

Wtedy jeżeli w pracy ma wysokie zarobki oraz rozwój kariery; ale nie jest systematycznie doceniany przez przełożonych oraz praca wymaga częstych zmian w harmonogramie działań (czyli brak stabilności) to taka osoba nie będzie w pełni usatysfakcjonowana. Po prostu rzadko bierzemy pod uwagę, to jakiego rodzaju jest kultura danej firmy.

Z drugiej strony nasze wartości, mogą się zmienić bardzo szybko. Dla kogoś mogły być bardzo ważne aby praca wiązała się z częstymi podróżami (to jedna z wartości badanych przez test) a jeżeli za jakiś czas założy rodzinę i pojawi się dziecko to może się okazać, że o wiele ważniejsze jest dla niego aby jak najwięcej przebywać na miejscu.

PODSUMOWUJĄC:

Szukaj pracy dopasowanej do Ciebie a nie dopasowuj się do pracy.

Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowy 34 stronnicowy test „Career Direct” kliknij tutaj.

Jeżeli chcesz wykonać test – napisz.

Autor:
Andrzej Burzyński

Andrzej Burzyński

Cześć :) Mam na imię Andrzej i choć pracowałem w różnych zawodach, to zawsze robiłem to co sprawiało mi satysfakcję a jednocześnie pozwalało zarobić. Chcę Ci pokazać, jak Ty możesz nie tylko odkryć i rozwijać satysfakcjonującą pracę, ale także jak dobrze na niej zarobić.

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.